Obiektywy

1635.png

Obiektywy charakteryzują się różnymi parametrami. Nie wystarczy nam jeden obiektyw do wszystkich zastosowań.Jeżeli chcemy zarówno wykonywać zdjęcia makro jak i korzystać z funkcji zoom musimy przygotować się na korzystanie z wielu funkcji. Przy zakupie obiektywu należy wziąć pod uwagę kilka ważnych elementów, w tym możliwość powiększenia, wielkość przysłony, ogniskową, jakość szkła i inne. Jeśli nadal używasz wyłącznie obiektywu dostarczonego z aparatem i chcesz poprawić swoje zdjęcia, być może nadszedł czas, aby dowiedzieć się co mogą zrobić dla ciebie inne obiektywy.

Który obiektyw jest dla mnie odpowiedni ?

To zależy od tego, co fotografujesz. Niektóre typowe rodzaje fotografii to panoramy, pejzaże, wnętrza, krajobrazy,rodzinne zdjęcia, portrety, sport i akcja, przyroda i nocne niebo. Różne obiekty wymagają różnych obiektywów. Jednym ważnym aspektem, który należy wziąć pod uwagę, jest ogniskowa, czyli ścieżka, którą światło przemieszcza się w drodze do czujnika aparatu. Ogólnie rzecz biorąc, duże, szerokie sceny wymagają obiektywów o krótszych ogniskowych, a bardziej odległe obiekty wymagają dłuższych ogniskowych. Wybierając obiektyw, musimy zwrócić uwagę, na to co zazwyczaj stanowi motyw przewodni naszych zdjęć. W tym przypadku nie ma rozwiązań na 100 % uniwersalnych. Dlatego przed zakupem warto zapoznać się z dokładnymi opisami oferowanych przez nas obiektywów.

Do bardzo szerokich scen, krajobrazów nieba – obiektyw w typie ''rybie oko'' o ogniskowej od 8 mm do 24 mm.

Do wnętrz, architektury – standardowy obiektyw szerokokątny o zakresie ogniskowych od 24 mm do 35 mm.

Do portretów pełnometrażowych, fotografii ulicznej i podróży – standardowy obiektyw o zakresie ogniskowych od 35 mm do 85 mm.

Do portretów i rzetelnego fotografowania – krótki obiektyw o ogniskowej od 85 mm do 135 mm.

Do bliskiego sportu i akcji – średni teleobiektyw o ogniskowej od 135 mm do 300 mm.

Do dzikiej przyrody i bardziej odległych sportów – obiektyw o ogniskowej powyżej 300 mm.