Karty pamięci

To urządzenia do przechowywania danych, które wykorzystują swoją pamięć do przechowywania plików. Służą jako wymienna i rozszerzalna pamięć dla różnych przenośnych urządzeń elektronicznych. Są różne typy kart i nośników pamięci. Zanim zdecydujesz się na zakup karty powinieneś zastanowić się w jakim urządzeniu będzie ona używana oraz na jej pojemność i szybkość zapisu.

W ofercie można znaleźć:

 - karty SD (Secure Digital)- najpopularniejszy format o wymiarach 24x32x2.1 mm często stosuje się je w aparatach fotograficznych.
 - karty CF (Compact Flash) - ma rozmiar 42,8 x 36,4mm x 3,3 mm.

Format SD obejmuje karty SD, SDHC i SDXC posiadają znacznie większą pojemność, są także szybsze niż zwykłe karty SD. Trzeba jedynie pamiętać, że te formaty nie są kompatybilne wstecz. Oznacza to, że musisz znać podtyp obsługiwany przez urządzenie. Istnieją jednak czytniki kart pamięci, które obsługują wszystkie trzy standardy.

Wszystkie mają mniejsze wersje zwane kartami microSD, microSDHC i microSDXC. Format CF jest używany w wysokiej klasy apartach. Oferuje wysoką prędkość zapisu potrzebną do zdjęć seryjnych. Cfast to szybszy wariant CompactFlash i bardziej odpowiedni do nagrywania filmów i zdjęć w wysokiej rozdzielczości. XQD jest nawet szybszy niż Cfast, a niektóre wysokiej klasy lustrzanki cyfrowe i kamery obsługują ten format.

Jak zabezpieczyć karty pamięci ?

Chroń swoją kartę przed uszkodzeniem i utratą, przechowując ją w specjalnym etui. Aby zabezpieczyć pliki przed usunięciem, zajrzyj do urządzeń do tworzenia kopii zapasowych.Niektóre modele mają gniazda na karty CF i SD, a także pamięć wewnętrzną o dużej pojemności. Niektóre automatycznie wykonują kopię zapasową zawartości na nośniku pamięci flash, gdy tylko włożysz karty. Inne mają wyświetlacze LCD pokazujące zawartość karty.